Hristofyas'tan Eroğlu'na:"“Al kızının pasaportunu”

Eroğlu kızının Londra’da kaybolan pasaportunun Rum Yönetimi Dimitirs Hristofyas tarafından Cumhurbaşkanı Eroğlu’na iade edildiği iddia edildi

Hristofyas'tan Eroğlu'na:"“Al kızının pasaportunu”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu kızının Londra’da kaybolan pasaportunun müzakerelerin yapıldığı ara bölgede Rum Yönetimi Dimitirs Hristofyas tarafından Cumhurbaşkanı Eroğlu’na iade edildiği iddia edildi.
Rum Politis gazetesi çarpıcı bir iddia ortaya attı. Gazete, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun kızlarından birinin İngiltere’de kaybettiği Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunun Eroğlu’na Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından bir hediye ile birlikte iade edildiğini yazdı. Gazetenin haberine göre Dimitris Hristofyas, Derviş Eroğlu’na pasaportu 15 Aralık 2010 tarihinde, ekonomi konusunun görüşüldüğü görüşmede verdi.


“GİZLİ” TUTULAMADI POLİTİS YAZDI
Konunun gizli tutulması ve medyaya yansımaması konusunda tarafların çok büyük bir hassasiyet gösterdiklerini yazan Politis gazetesi önceki güne kadar bu konuyla ilgili herhangi bir yere haber sızmadığını da işaret etti. Gazete, haberinde olayın nasıl gerçekleştiğini detaylı bir şekilde anlattı. Gazetede yer alan habere göre, Derviş Eroğlu’nun kızlarından Resmiye, Gencay, Haslet ve Aslı’dan birine ait olan pasaport, İngiltere’de düşürülerek kaybedildi. Pasaportu bulanlar ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’ Londra’daki büyükelçiliğine iade etti.
İNGİLTERE’DEN GÖRÜŞME MASASINA
Pasaportu alan yetkili pasaportun üzerinde Eroğlu soyadını görünce, İngiltere’deki ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ Büyükelçiliği alarma geçti. Merkezi arayarak bilgi veren Londra’daki yetkililer, pasaportu hemen Rum başkanlık sarayına ulaştırdılar.
DOWNER ŞAHİTLİK ETTİ
15 Aralık 2010 tarihinde, Alexander Downer’in de katıldığı görüşmede Dimitris Hristofyas, pasaportu Derviş Eroğlu’na hediye paketinin altındaki beyaz bir zarfın içerisinde verdi. Taraflar, bu konunun gizli tutulması ve basına sızmaması konusunda anlaştı. Politis Gazetesi bu bilgilere ulaşınca, Kıbrıs Haber Ajansı’nın arşivinden o günkü görüşmenin fotoğrafını da buldu ve önceki günkü sayısında fotoğrafla birlikte haberi yayınladı.
POLİTİS GEÇMİŞİ HATIRLATTI
Politis gazetesinin haberinde KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gidilirken Yeni Şafak gazetesinde Eroğlu’nun Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu sahibi olduğuna dair bir haber yer aldığı da anımsatıldı. Eroğlu’nun o zaman bunun kendisini seçimlerde yıpratmaya dönük bir oyun olduğuna ilişkin açıklama yaptığını, ancak daha sonra ‘Benim ve eşimin yok, kızlarım evli ve reşit olmuş kişiler. Onların kararlarına ve ne yaptıklarına ben karışamam. Onlar ayrı birer bireydir.’, dediğini yazdı. Politis gazetesi haberinde ayrıca Eroğlu’nun siyasi duruş olarak Kıbrıs Cumhuriyeti karşıtlığı ile bilindiğini ve yıllarca KKTC’nin tanınmasından yana bir politika izlediğini de okuyucularına aktardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER