Akgünler Denizcilik uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karıştı

Akgünler Denizcilik uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karıştı

  KKTC’de Girne- Taşucu seferlerini Akgünler Denizcilik’şn gemi kaptanı silah ve esrar kaçırdıklarını itiraf etti.
   Kaptan Akın Barut, Silah ve uyuşturucu kaçırdıklarını itiraf etti. 
    Şirketin Taşucu’nda bulunan acente sahibi ve şirket yöneticisi kaptan Akın Barut’un kardeşi 
Ali Barut da işin içinde olduğu öğrenildi. 

Olay nasıl olmuştu?
    2013 Şubat ayında, Lübnan'daki Tripoli Limanı'ndan hareket eden Akgünler Denizciliğe ait Via Mare gemisi ile Taşucu SEKA Limanı'na inen tırlarda gümrük yetkilileri tarafından yapılan aramada çok sayıda Kalaşnikof marka silah ve mermi bulunmuştu ve Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri mühimata el koymuştu.

3 KOLDAN SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

    Bunun üzerine yapılan ön incelemede yurt dışına ihraç edileceği beyan edilen tekstil ürünlerinin gemide ve gümrüklü sahada olmadığı ortaya çıkınca, 'hayali ihracat' kuşkusuyla soruşturma başlatılmıştı. Mersin Gümrük Başmüdürlüğü'nden hayali ihracat konusunda uzman bir ekip oluşturmuş ve yaklaşık 20 gün süren soruşturma kapsamında, firmanın geçmişe yönelik yaptığı ihracatlar da mercek altına alındı.
   Gümrük bünyesinde yapılan soruşturma sonrası hazırlanan fezleke Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmiş ve . Yapılan ilk soruşturma kapsamında firmanın tekstil ve gıda ürünlerini ihraç ediyormuş gibi işlem yapıp, şimdiye kadar devletten yaklaşık 2.5 milyon liralık haksız vergi iadesi ve teşvik aldığı ileri sürülmüştü.
Fezlekenin Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaşması üzerine, hayali ihracat iddiasının derinlemesine araştırılması için Silifke Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele harekete geçmişti. 

BEYYANAMEYİ AÇAN PERSONELİ İŞTEN ATTILAR

    Hayali ihracat soruşturması yapılan şirket, son olarak beyan edilen 600 bin dolarlık beyannameyi açan personeli E.Ç.'nin işine son vermişti, hakkında da 'görevi kötüye kullanma' iddiasıyla şikayette bulunuldu. İşine son verilen E.Ç. ise, başlatılan soruşturma kapsamında verdiği ilk ifadesinde, suçlamayı kabul etmediğini, söz konusu işlemi şirketin üst kademesinin bilgisi dahilinde yaptığını söylediği ileri sürüldü. Haksız yere işten atıldığını öne süren E.Ç.'nin, şirket hakkında yasal yola başvuracağını belirtmişti.
   Bir üniversite gemisinin de geçmişte ayni ürünleri taşıdığı da iddia ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER