Alkollü sürdü, kaza yaptı… Kazada nişanlısı yaşamını yitirdi: 3 buçuk yıl hapis!

Trafik kazasında Melisa Yıldırım’ın ölümüne yol açan sanık Hasan Serkan Gün, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı Kaynak: Alkollü sürdü, kaza yaptı… Kazada nişanlısı yaşamını yitirdi: 3 buçuk yıl hapis!

Alkollü sürdü, kaza yaptı… Kazada nişanlısı yaşamını yitirdi:  3 buçuk yıl hapis!

Güzelyurt’ta 2020 yılının Kasım ayı içerisinde, aracıyla tedbirsiz, aceleci, dikkatsiz ve yüzde 182 promil alkol etkisi altında seyrettiği sırada trafik akışının tersine giderek HP 769 plakalı araçla yüz yüze çarpışan ve yanında yolcu olarak bulunan Melisa Yıldırım’ın ölümüne yol açan sanık Hasan Serkan Gün, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanarak 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti Başkan Nüvit Gazi, Kıdemli Yargıç Şerife Kâtip ve Yargıç Umut İnan huzurunda gerçekleşen karar duruşmasında mahkeme heyetinin oy birliği ile vermiş olduğu kararı Başkan Nüvit Gazi okudu.

Gazi, ölümlü trafik kazalarının ülkemizde yaygınlık kazandığını ve insanların yollarda canlarını kaybetmesinin trajik bir durum olarak kendini gösterdiğini belirterek, Mahkemelerin bu durum karşısında sesini yükseltmek durumunda olduğunu kaydetti. Toplumun can güvenliğini tehdit altında hissettiğini, ölümlü kazaların ülkemizde travmatik bir hal yarattığını dile getiren Gazi, ölümlü kazalara neden olan sanıklara caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini altını çizdi.

“Nişanlısı olay yerinde yaşamını yitirdi”

Gazi, sanığa verilecek cezaya karar verilirken kazanın oluş şekli, getirdiği sonuçlar ve sanığın taşıdığı kusurların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ederek, kaza sonucu sanığın yanında yolcu olarak bulunan 7 yıldır birlikte olduğu nişanlısının olay yerinde hayatını kaybettiğini anımsattı. Sanığın alkolün etkisi altında söz konusu yolda ters yönden seyrettiği sırada kazanın gerçekleştiğini söyleyen Gazi, söz konusu yolun sanığın sürekli kullandığı bir yol olmasına rağmen böyle bir kazanın gerçekleşmesinin sanığın kusurundan kaynaklandığını anlattı.

“Daha önce de alkollü sürüşten 2 kez ceza aldı”

Gazi, ölümlü kazalarda diğer suçların da göz önünde bulundurulduğunu dile getirerek, sanığın olay günü, söz konusu aracı seyrüsefersiz bir şekilde kullandığını ve daha önce de alkollü araç kullanması nedeniyle 2 defa trafik cezası yediğini bildirdi. Sanığın sabıkasının bulunmadığını, kazada kendisinin de yaralandığını, 7 yıldır birlikte olduğu nişanlısını kaybetmenin vicdan cezasını çekiyor olduğunu ve polise yardımcı olarak adaletin erken tecelli etmesine yardımcı olduğunu dile getiren Gazi, bu unsurların sanığın cezasına karar verilirken hafifletici unsur olarak görüldüğünü belirtti.

Gazi, tüm bu unsurların göz önünde bulundurulduğunu ve caydırıcı, ibret verici cezaların önem arz ettiğini vurgulayarak, sanığın 3 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. (Evrim KAMALI)

Kaynak: YENİDÜZEN

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asli S.
Asli S. - 2 ay Önce

2 kez aynı suçtan ceza almış, sonu bir ölümle sonuçlanmış bir kaza ve 3bucuk yıl hapis cezası! Bu caydırıcı bir ceza mı? İbreklik bir ceza mı? Bence değil...

SIRADAKİ HABER