Boş kazan ile eylem.. Tüm ödemeleri durdurdular

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yönetimi Başbakanlık önünde eylem yaptı, devlete yapılması gereken tüm ödemeleri durdurduklarını açıkladı.

Boş kazan ile eylem.. Tüm ödemeleri durdurdular

Ellerinde siyah bayraklar ve boş bir kazan ile Başbakanlık önüne gelen Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası yöneticilerine, Taşeronlar Birliği ve Mobilya Sanayicileri Derneği de eşlik etti.

İlk sözü Başkan Mahmut Kanber aldı.  “ 17 aydır bir çok kez Başbakanlık önünde bulunduk. Hükümete yüzünü bize dön dedik ama ne esnafa ne de topluma hükümet yüzünü dönmedi” diyen Kanber, sözlerini şöyle sürdürdü:

“17 ayda elde edilen belki de tek olumlu nokta olan sosyal sigorta prim desteği de kaldırıldı. Pandemi sürecinde 5 bini aşkın işyerinin kapandığı  50 bin çalışanın işsiz kaldığı, yapılan bilimsel araştırmalarda işletmelerin yüzde 50-70 arası gelir kaybı yaşadı. İşletmelerin yüzde 90 müşteri kaybına olmasına, şubelerin yüzde 15’inin kapanmış olduğu bu tablo ortadayken, binaların içine kapanmış siyasilerin ne toplum için ne de esnaf için üreteceği bir şey kalmamıştır.
Sadece sigorta primlerinin değil tüm kamu alacaklarının bu zor günlerde esnafın üzerine yüklenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.

Artık bugüne kadar yaptığımız öneriler oldu, ancak hiç birine yönelik doğrudan bir cevap alamadığımız görüldü. Sorunları çözebilecek yeni yöneticilere sahip olmamız gerekiyor. Bundan sonraki mücadelemizi toplumsal dayanışma için sürdüreceğiz. Pazartesi gününden itibaren sokağa inecek inşaat sektörüyle beraber olacağız.

Bugüne kadar sosyal devlet tanımına uygun bir davranış göstermedi hükümet, bizi bankaların önüne attı faiz yükü altında ezilmemizi sağladı. Ekonomik ve sosyal olarak çöküntü içerisindeyiz.”

Osman Amca: Prim yatırmayacağız
Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği Başkanı Osman Amca da konuştu:

“Önceliğimiz kendimizin ve işçilerimizin karnını doyurmaktır. Bizim şu anda devlete ödeyeceğimiz sigorta primleri şu andan itibaren önceliğimiz değildir. Kapalı kaldığımız dönemde birikimlerimiz de bitti, artık verecek bir paramız yoktur. Hükümetlerin hiç biri üretime dayalı bir politika ortaya koymadı.”

Hazırlanan basın açıklamasını Oda Koordinatörü Hürrem Tulga okudu.

“Hükümet işletme ve çalışanların ipini çekti”
Açıklama özetle şöyle:

“Tek görünür destek olan sigorta desteğini de kaldırdılar. Onbirlerce işsizin varlığı, işletmelerin kapanması, ciroların yerlerde sürünmesinin hiç umurlarında olmadı. Bu desteğin kaldırılmasıyla işletme ve çalışanların ipini çekmiş olduklarını anlayamayacak kadar halktan koptularsa gerçekten yandık. Şu iyice anlaşılmalıdır; esnaf ve zanatkarlar olarak hepimiz tek tek sigortasını yatıran çalışanlar durumundayız, işini yapan durumundayız. İşletmenin bitmesi hepimizin bittiği anlamı taşıyor. 2020’de toplam yurt içi gelir yüzde 15 daraldı, bunu İstatistik Kurumu açıkladı. Bu daralma 2021’de de devam ediyor. Lokomotik olarak görünün turizmde ve öğrencilerde bir hareket yok. Kapılar üzerinden gelen doğru dürüst bir geçiş de yok. Geçenlerin yaptığı harcama 3 ayda 1.2 milyon Euro. Pandemi öncesinde 3 ayda 66 milyon Euro idi bu rakam. Gelir kaybı oldukça büyük, Marttaki kapanmışlıkta gelir kaybı neyse bugün de odur. Bu gelir kaybı ile nereye yeteceğiz? Elektrik, su, kira, seyrüsefer, her gün artan market harcamalarına mı hangisine? Kırk katır mı kırk satır mı? Bizim adımıza çıksınlar ve mertçe söylesinler.. Salgın dediğimiz savaştır. 14 gün sonra ötelediğimizden dolayı borçlardır.. Hacizlerdir… Ötelemeler bitti, bankalar harekete geçti. Kredi kartları, kim ödeyebiliyor. Hükümetler insanların dar gününde önlem alamayacak kadar acizliğe düşmüşse yapabilecek fazla bir şey kalmadı, bunu kabul etmiyoruz. Bu koşullara, bu verilere rağmen, yüksek maaşlı yöneticilerin bir gram fedakarlık yaptığını görmedik. Küçücük bir dayanışma örneğine de şahit olmadık. İki kulaklarının üzerine yatma becerisinin üzerine yatma becerisi gösterdiler. Şimdi sıra bizde. Ödediğimiz dolaylı dolaysız vergiler, fonlara yaptığımız katılarla, sırtımıza basa basa sürdürdükleri saltanatı sonlandırma kararlılığındayız. Buraya kadar odamız tüm meslek, birlik ve bileşenleri ile başta sigorta primleri ve seyrüsefer harçları olmak üzere devlete olan tüm ödemeleri durduruyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm örgütlerle iş birliği içinde bu mücadele yükselerek devam edecektir. “

Kaynak: SES KIBRIS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER