Çiftçiler Birliği, eylemini Meclis önüne taşıyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, bütçeden tarıma ayrılan payın artırılması talebiyle düzenlediği araçlı eylemini Başbakanlık’tan sonra Cumhuriyet Meclisi önüne taşıyor.

Çiftçiler Birliği, eylemini Meclis önüne taşıyor

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği, bütçeden tarıma ayrılan payın artırılması talebiyle düzenlediği araçlı eylemini Başbakanlık’tan sonra Cumhuriyet Meclisi önüne taşıyor.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Başbakan Ersan Saner ile yaptıkları görüşmenin ardından basına açıklama yaptı.

Kelle, eylemin sürdüğünü ifade ederek, sıkıntıların kalıcı çözümünden yana olduklarını belirtti ve “Gelmemizi beklememeleri gerekirdi. Çıktığımız yoldan geri dönmeyeceğiz” dedi.

Tüm paydaşların birlikte toplanıp tarım bütçesini geliştirmek istediklerini ifade eden Kelle, “Tarıma destek artırılmalı, mevcut destek programını kabul etmeyeceğiz, bunu daha önce de söyledik” diye konuştu.

Tarım ile ilgili kurumların geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Kelle, en son yaptıkları eyleme 420 araçla geldiklerini, bugün ortaya koydukları taleplerin haksız talepler olmadığını kaydetti.

Her zaman uzlaşı yolunu seçtiklerini ifade eden Kelle, “Elimizi taşın altına koyduk ama son günlerde sadece bizim elimiz taşın altınadır” dedi ve Başbakan’a sorunları ve talepleri aktardıklarını, emek ve üretimlerinin karşılığını istediklerini vurguladı.

Kelle, Başbakan’a 2021 bütçesindeki tarıma destek miktarını kabul etmeyeceklerini ifade ettiklerini kaydederek “Tüm paydaşların bir masa etrafında bir araya gelmesini istiyoruz. Bütçenin revize edilmesini talep ettik. Mevcut destek programını kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Eğer bu sıkıntının yollarda çözülmesini istemiyorlarsa çözüm bulunmalı. Kendisi de kabul etti. Yarın paydaşlar yazılı taleplerini bildirecek” diye konuştu.

Meclis önüne gidip tarım sektörünü iyi bilen içlerinden çıkan Meclis Başkanı ile görüşmek istediklerini ifade eden Kelle, ardından eylemi tamamlayacaklarını söyledi.

Eylemciler açıklamanın ardından polis eşliğinde araçları ile birlikte Meclis önüne gitti. (TAK)


Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği (KTÇB) Başkanı Hüseyin Kelle, çiftçilerin sorunlarına sürdürülebilir çözüm bulunmaması halinde araçlı eyleme gidileceği uyarısında bulundu.

Çiftçiler Birlıği Yönetim Kurulu üyeleri, sorunlarını görüşmek üzere traktörlerle Başbakanlığa geldi. 

Kelle, Başbakan Hamza Ersan Saner ile görüşmeye gitmeden önce basına yaptığı açıklamada "son kez buraya geliyoruz" dedi. Sorunlar üzerinde uzlaşıya varamamaları durumunda eyleme gideceklerini belirten Kelle, "tüm köy örgütlerine görev verdik. Bin araçlı bir eylem için Hazırlık içerisindeyiz" dedi.

Son hükümet döneminde tek bir sektör temsilcisi ile görüşme yapılmadığını savunan Kelle, Hükümet temsilcilerinin görüşme yerine Birlik başkanlarına mesaj yollama gayreti içerisinde olduğunu kaydetti.

Küçükbaş hayvan üreticilerine ve çiftçilere destek ödemelerinin yapıldığını öğrendiklerini ifade eden Kelle, dertlerinin 8 ay önceki alacaklarının olmadığını, "pandemi ve sonrası ile ilgili tarım politikaları" olduğunu söyledi.

Çiftçilerin pandeminin getirdiği sıkıntılar yanında ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kaldığını ifade eden Kelle, çiftçinin girdi maliyetinin yüzde 80 arttığını ve ortada sürdürülebilir bir tarım politikası bulunmadığını, bir dönüm patates tarlasına verilen desteğin 150 TL olduğunu, Kıbrıs'ın  güneyinde dönüm başı desteklerin 70 Euro'ya kadar çıktığını, akaryakıt desteğinin 2014'ten beri güncellenmediğini ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER