Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı

Meclis Genel Kurulu’nun, 29 Nisan’da denetim gündemiyle toplanmasına karar verildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplandı

Bazı milletvekilleri ve meclis çalışanlarının temaslı durumuna düşmesi nedeniyle bir haftadan beridir toplanamayan Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu, bugün saat 13:30'da toplandı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun 26 Nisan’daki toplantısı ertelendi, 29 Nisan’da ‘denetim’ göreviyle toplanması oybirliğiyle kabul edildi.

Başbakan Ersan Saner, toplantı öncesinde siyasi parti başkanları ile bir araya geldi. Erken seçim tarihine yönelik uzlaşıya varılmaması nedeniyle sorun yaşanan Meclis'te UBP ve CTP grup toplantıları yaptı. Toplantılar sonucu herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kurulda seçimle ilgili ivedilik tezkereleri görüşülüyor.

İİk olarak hükümetin 3 Nisan 2022'de erken seçim yapılmasıyla ilgili sunduğu tasarıya ivedilik istemi görüşülüyor

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve HP milletvekili Ayşegül Baybars 10 dakikayı aşmayacak şekilde konuşma yapıyor.

Özyiğit: Hükümeti parmak hesabı yapıyor

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, hükümeti parmak hesabı yapmakla eleştirerek, ‘kenar mahalle politika’ anlayışından vazgeçmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cemal Özyiğit, hükümetin erken seçime yönelik verdiği sözleri tutmadığına işaret ederek, “Hükümet göreve geldiği günden bugüne halkın sorunlarını çözmedi. Hükümete gelelim, para gelecek dediniz ama para gelmedi” dedi.

Hükümetin erken seçime yönelik muhalefetle uzlaşıya varmamasını eleştiren Özyiğit, erken seçimin Hukuk Siyasi İşler Dışilişkiler Komitesi’nde görüşülmeye başlandığında da uzlaşıya gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başbakan Ersan Saner’in komite sayılarında değişikliğe gidileceği yönündeki açıklamalarına bahseden Özyiğit, “Göreve geldiğinizde bu sayıları bilmiyor muydunuz?” diye sordu.

Ad-Hoc Komitesinin kurulmasını şiddetle reddettiklerini anlatan Özyiğit, “Ad-Hoc Komite ilgimizi ve dikkatimizi çeker. Çünkü söz söyleme hakkı değil, oy verme hakkımız olur. Ama allayıp, pullayıp satmaya çalışsanız da parmak hesabı yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kıbrıs

YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut demirkollllu
mahmut demirkollllu - 1 ay Önce

kıbrıs bizim.eşitlik istemem. rais kıbrısı al.rumu kovala..katakulli yaparak işgal ettiler. ada bizimdi. yunana ruma mekan olmasını istemem..yada sadece türk devleti olsun onlarda azınlık olsun himayemizde...74 barış hareketinde kıbrısın üçteikisini ruma verdik..şimdi reisimiz gerçek barış hareketi yaparak tamamını almalı.

SIRADAKİ HABER