"Dini eğitim almak her vatandaşımızın Anayasal hakkıdır"

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı incelenerek, gerekli yasal değişikliklerin yapılması ve ilgili tüzüklerdeki eksikliklerin hızlıca giderilmesi gerektiğini belirterek, "KKTC halkı ve hükümetleri olarak anayasaya bağlı bir davranış içinde ve hukuka saygı çerçevesinde; dini eğitim almak her vatandaşımızın Anayasal hakkıdır" dedi.

"Dini eğitim almak her vatandaşımızın Anayasal hakkıdır"

Sucuoğlu, Anayasa Mahkemesi kararı doğrultusunda, KKTC’de hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması hakkında görüşlerini paylaştı. Sucuoğlu, hafızlık kurslarının devamının sağlanması ve mağduriyetin ortadan kaldırılması kanaatinde olduğunu kaydetti.

“Hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanmasının 11 ayın sultanı Ramazan Ayı’na denk gelmesi çok manidar olmuştur” ifadelerini kullanan Sucuoğlu, hukuka saygı çerçevesinde dini eğitim almanın her vatandaşın anayasal hakkı olduğunu, dini ibadetlerin devam etmesinin de toplumsal değerler açısından önemli olduğunu vurguladı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut işlek
Mahmut işlek - 7 ay Önce

Bu konuyu bizim adımaza ve tüm islam akemi adına sonuna kadar savunmanıza koç sevindik teşekkürler

Malkomx
Malkomx - 7 ay Önce

Meclis yan gelmiş yatmış, artık uyanın ve yasal düzeltmeleri yapın, Burası Türk ve Müslüman ülkesidir. Sonra cenaze kılacak hoca bulamıyacagız. Halkın bu ihtiyacını devlet eliyle giderilmezsse insanlar bilinmedik yerlerde bu egıtım ihtiyacını alacaktır. O zaman geç kalınmış olabilir. KKTC Hırıstıyan vb dinler serbest falıyet ve yaşarken niye Müslüman mah. Yasak

Hacı Ömer çelik
Hacı Ömer çelik - 7 ay Önce

Helal sana sizler olmasanız dini varlıklarımızı kapatıp yök ederler ubp olmasa bu iş biter bu memlekette saygılarımla

Emine aksın
Emine aksın - 7 ay Önce

Erdoğan gibi konuşuyorsun yönmü değiştirdik

SIRADAKİ HABER