Dışişleri Bakanlığı: GKRY’nin 6 numaralı ruhsat sahasında doğal gaz aramasını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı: GKRY’nin 6 numaralı ruhsat sahasında doğal gaz aramasını kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, tek taraflı ilan ettiği sözde 6 numaralı ruhsat sahasında doğal gaz arama çalışmasını kınadı.

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı faaliyetleriyle Kıbrıs Türk Halkının Ada’nın doğal kaynakları üzerinde eşit haklarını ihlal etmeye ve işbirliği yerine, Doğu Akdeniz ve Ada’daki gerginliği tırmandırmaya devam etmektedir.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne 13 Temmuz 2019 tarihinde yaptığımız, hidrokarbon işbirliği ve hakça paylaşım önerimiz hala masadadır.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu işbirliği önerimize olumlu yanıt vermesini ve tek yanlı faaliyetlerini biran önce sonlandırmasını bekliyoruz. Aksi takdirde, Kıbrıs Türk tarafı, müktesep hakları çerçevesinde 2011 yılında belirlediği ruhsat sahalarında, hidrokarbon çalışmalarına kararlılıkla devam edecektir.  Bundan kimsenin rahatsız olmaması gerekir.

Bunun yanısıra Türkiye’nin 2020 yılında yaptığı, Doğu Akdeniz’de KKTC dahil ilgili tüm tarafların katılımı ile kapsamlı bir konferans düzenlenmesi önerisini desteklemeye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER