İsrailliler ufak ufak toprak satın alıp KKTC'de kök salmaya devam ediyor

İsrailliler ufak ufak toprak satın alıp KKTC'de kök salmaya devam ediyor

Farklı bir konuya girmek istiyorum bugün, ülkenin “parsel parsel” nasıl elden gittiği konusuna.

Mesele yabancılara satılan mülkler meselesi.

Geçmişte Filistin’den ufak ufak toprak satın alıp kök salan İsrailliler bugün Kıbrıs’ta benzeri bir yol izliyolar. Sonumuz benzemese bari.

Şimdi diyebilirler; “yabancı düşmanlığı yapma, dışarıdan ülkemize para geliyor, ayrıca yabancılara mal satışı kanunla, yasayla düzenlenmiş, sınırlandırmalar var, bakanlar kurulu onayı falan gerekiyor” diye.

Evet doğru, kanunlarla mal satışına sınırlandırmalar getirilmiş getirilmesine de, kanunlardaki boşluklardan öyle güzel faydalanıyorlar ki…

O zaman önce yabancıların mülk teminine dair uygulamayı, mevzuatı ve mevzuattaki boşluklardan nasıl faydalanıldığını anlatayım.

Bir: yabancımız geliyor, alacağı gayrimenkul için içişleri bakanlığına başvuruda bulunuyor.

İki: içişleri bakanlığı, vereceği karara zemin oluşturmak için sivil işlerden görüş istiyor.

Üç: sivil işler, hem bağlısı birimlerden hem de polisten başvuruya ilişkin araştırma talep ediyor.

Dört: sivil işler, araştırma sonucunu İçişlerine veriyor.

Beş: İçişleri nihai görüşünü bakanlar kuruluna gönderiyor

Altı: Bakanlar kurulu gelen görüşe göre nihai kararını veriyor.

Şimdi burda teorik olarak, görüş olumsuz gelmişse, mal satışı yapılamaz, ama bakanlar kurulu aynı fikirde olmayabiliyormuşşşş….

Bakanlar Kurulundaki Bakanlara, bakanların eşine dostuna akrabasına falan da bakmak lazım aslında, mesela içişleri bakanlığı yapan birinin eşi avukat olsa yabancıların mülk temini için iş takipçiliği yapsa büyük sıkıntı olmaz mıydı?

Neyse. Şimdi mevzuat ne diyor? Mevzuat, yabancıların mal satın almasında veya kiralamasında geçerli olacak kriterler belirleyerek mal alımlarına sınırlama koymuş. Ancak %51 hissesinin KKTC vatandaşına ait olduğu bir şirket mülk almak isterse herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

Bu konuda yıllardır dönen çakallığa gelirsek… Yabancılarla anlaşan bazı vatandaşlarımız, avukatlarımız gidip çakma şirketler kuruyor, yabancıların istediği malı mülkü satın alıyor, zamanı geldiğinde de hisselerini devrediyor.

Bu kokuşmuş düzene çomak sokmak mümkün.

Olumsuz görüş verilen başvuruların gizemli bir şekilde onaylanmaması için, sivil işler raporlarında şeffaflık sağlanmalı, kurulan gizemli şirketlerin daha sıkı denetlenmesi sağlanmalı…

Gizemli şirketlerin şüpheli hisse devirlerinin de engellenmesi sağlanmalı…

Ama bu çomağı sokacak babayiğit yok… ne de olsa giren çıkan vatandaşa…

Bu avukatlar kim, bu şirketler hangileri, bunlardan çıkar elde eden sağcısı solcusu-sendikacısı meşhur isimler kimdir acaba!?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Recai Utkan
Recai Utkan - 2 ay Önce

Sonu kötü görünüyor bu arsa satın alma işinin korkarımki sonu Filistin gibi olacak zamanla tabi

SIRADAKİ HABER