İşte Bakanlar Kurulu yeni kararları

İşte Bakanlar Kurulu yeni kararları

Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası alınan kararları açıkladı.

Bakanlar Kurulu bugünkü toplantısında 22-29 Mart 2021 tarihlerini kapsayan bir dizi karar aldı.

İşte karalar:

Sokağa çıkma yasağı yasasının verdiği yetkiyi kullanarak ;

-22 Mart Pazartesi’nden itibaren Pazar hariç her gün gece 21.00 den sabah  05.00 e kadar

sokağa çıkma yasağı uygulanmasına, Pazar günleri ise sadece eczane, fırın, tarım ve hayvancılık sektörüne bağlı işletmeler  ve benzin istasyonlarının muaf olacağı  tam sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar  vermiştir.

-29 Mart 2021, Pazartesi tarihinden itibaren 12’nci sınıflar seyreltilmiş olarak eğitime başlayacaktır.

-Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydıyla  karantina uygulaması olmaksızın Sağlık Bakanlığı’nın BELİRLEDİĞİ kriterlerde ticaret yapmaları uygun görülmüştür.

-Restoranlar, pastahane, kafeler ve meyhaneler paket servislerine ek olarak dış mekanlarda oturma alanları görevlerini sürdürebileceklerdir.

-Kavehane,  kafeterya ve lokallerin dış sosyal mesafe kurallarına uygun olarak faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Ancak belirtilen sektörlerde oyun (okey, tavla v.b.)  oynatılamayacaktır.

-Bet ofislerde görev yapan kişilerin 24 Mart çarşamba gününe kadar PCR testi taranmaları uygun görülmüş olup, aksi yönde bir karar üretilmemesi halinde belirlenen koşullarda 24 Mart tarihinde açılmalarına karar verilmiştir.

-Yüzme havuzlarında spor kulüplerinin performans yüzücüleri ve lisanslı yüzücülerin antremanlarının yapılmasına karar verilmiştir. Ancak havuzlarda kurs faaliyetleri kesinlikle yapılmayacaktır.

-Kapalı spor salonlarında (fitnes) görev yapan kişilerin 24 Mart Çarşamba tarihine kadar taranarak PCR testi yaptırmaları uygun görülmüş olup, aksi bir karar üretilmemesi halinde belirtilen koşullarda 24 Mart tarihinde açılmalarına karar verilmiştir

-Ev karantinasına geçilebilmesi için kriterlerinin belirlenerek başlanması yönünde çalışma yapılmasına karar verildi.  

-12 nisan 2021 tarihinde 3 günlük kapalı otel turizminin başlanabilmesi için ülkemizde bileklik uygulamasının ve denetiminin hayata geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca geri kalan turizm sektörünün takvimlendirilerek açılması yönünde çalışmalar başlatılmıştır

-Profesyonel tiyatro ve konser gibi performans sanatçılarının çalışmalarını / provalarını bireysel olarak yapmaları uygun görülmüştür .

-Kapalı olan sektörlere, kapalı olarak kaldıkları sürelere göre 1500 TL katkı verilmesi 23 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda 49.805 kişiye 60 milyon 500 bin TL ödeme yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER