“İstikrar sayıyla değil, siyaset anlayışıyla sağlanır”

HP Genel Başkanı Kudret Özersay, geçmişte tek partili hükümetlerin kurulduğunu ama parti içi gelişmeler, istifalar ve kurultaylar nedeniyle istikrarın sağlanamadığını hatırlattı

“İstikrar sayıyla değil, siyaset anlayışıyla sağlanır”

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, siyasi istikrarın siyaset anlayışı ve siyasi zihniyetle ilgili olduğunu, geçmişte tek başına iktidara gelen partilerin ülkede siyasi istikrar sağlayamadığını hatırlattı.

“Gerek parti içi çekişmeler, gerek kurultaylar nedeniyle tek başına gelmiş olsalar bile ülkeyi siyasi krize sürükleyen partiler olmuştu” diyen Özersay, , “Rakamlar tutsa bile vekiller bakan olmak için ya da yakınları müdür olsun diye sizi tehdit ediyorsa sizin iktidara gelmeniz değil istikrar, istikrarsızlık sağlar” diye konuştu.

Özersay, seçim sonrası bir koalisyonun kurulacağını ve mecliste grubu olan partilerin koalisyon kurmasının önemine işaret ederek, 5’ten az milletvekili olan hükümet ayağının komitelerde temsil edilemediğini, yasa tasarılarının meclisten geçirilemediğini, yasa yapamadığını anlattı.

Özersay Genç TV’de yayınlanan Bugüne Dair programında Nazar Erişkin’n konuğu olarak gündemi ve seçim sürecini değerlendirdi.

Kudret Özersay, ekonomik sıkıntılar, pandemi süreci gibi nedenlerle yakın zamana kadar halkın gündeminde olmayan seçimle ilgili konuşarak, seçime yaklaştıkça halkın, kime oy vereceği noktasında karar vermeye başladığına işaret etti.

Özersay, yaptıkları gezilerde, sadece pandemi ve ekonomiyle ilgili değil, halkın çocuklarının geleceği konusunda da kaygı taşıdığını gözlemlediklerini söyledi. Özersay, “Halkta bir gelecek kaygısı var” dedi.

Vakaların arttığı bu günlerde, seçime katılım konusunda da konuşan Özersay, pandeminin seçime katılımı etkileyeceğini düşünmediğini söyledi. Özersay, temaslıların karantina altına alınmamasını gerekli kurallara uyulması halinde,  sakıncalı bulmadığını da belirtti.

KOALİSYONDA, MECLİSTE GRUBU BULUNAN PARTİLERİN OLMASI ÖNEMLİ

Koalisyon hükümeti ortaklarının, mecliste 5 milletvekili veya üzeri grubu bulunan partilerden olmasının önemine de işaret eden Özersay, aksi halde bir istikrar sağlanamayacağını belirtti. Özersay, geçmişteki örneklere de işaret ederek, 5’ten az milletvekili olan hükümet ayağının komitelerde temsil edilemediğini, yasa tasarılarının meclisten geçirilemediğini, yasa yapamadığını anlattı. Özersay, HP’nin mecliste grubu bulunan bir parti olarak da hükümette olmadığı zamanlarda dahi kuraklık paralarının ödenmesi, muhaceret affı, bütçenin geçmesi gibi konularda da destek verdiğini söyledi.

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) tek başına iktidar olacağı yönündeki söylemlerinin hatırlatılması üzerine ise Özersay, “İstikrar, siyaset anlayışıyla ve siyasi zihniyetle ilgilidir. Tek başına iktidarla istikrar sağlanacak demek değildir” dedi. HP’nin hükümette olduğu dönemdeki hükümetleri istikrarlı hükümet olarak da değerlendiren Özersay, “Rakamlar tutsa bile vekiller bakan olmak için ya da yakınları müdür olsun diye sizi tehdit ediyorsa sizin iktidara gelmeniz değil istikrar, istikrarsızlık sağlar” diye konuştu.

HERKES DÖNDÜ DOLAŞTI BİZİM DEDİĞİMİZ NOKTAYA GELDİ

Prograda, ülkede şu anda iç açıcı bir durum yaşanmadığını ve ekonomik anlamda insanların endişeli günler yaşadığını da ifade ederen Özersay, herkesin alım gücünün eridiğini ve ciddi bir fakirleşme yaşandığını söyledi. HP olarak bir buçuk ay önce  kampsamlı bir paket hazırladıklarını belirten Özersay, hükümetin ayakları yere basan bir vizyon ortaya koyamadığına dikkat çekerek, “Bugün görüyoruz herkes döndü dolaştı bizim dediğimiz noktaya geldi” dedi.

Özersay, pahalılığın önlenmesi için, fon, gümrük, vergilerde sıfırlamaya gidilerek, fiyatların rafa yansımasında denetim yapılması, çıplak fiyat üzerinden vergi hesaplanması, akaryakıt zammının Fiyat İstikrar Fonu kullanılarak önlenmesini önerdiklerini anlattı. Aynı zamanda kamu maliyesindeki gelirleri artırmak için de fikirler ortaya koyduklarının altını çizdi.

ASGARİ ÜCRETİ İYİ BİR NOKTAYA GETİRMEK MÜMKÜN

Hayat Pahalılığının maaşlara altı ayda bir değil, iki, teknik olarak mümkünse de ayda bir maaşlara yansıması gerektiğini de ifade eden Özersay, asgari ücretin de pazarlık konusu olmaktan çıkarılmasının şart olduğunu söyledi.

Özersay, asgari ücretin kamudaki en düşük maaşla sabitlenerek, böylelikle de güncellenmesinin sağlanmasının şart olduğunu belirtti. Özersay, hükümetin asgari ücreti yükselterek işveren ve firmalarla ilgili dengeli bir karar almadığına değinerek, “Hükümet yüzüne gözüne bulaştırdı” ifadelerini kullandı. Özersay, HP olarak, öngörülebilir prim desteği yanında, peşin KDV uygulamasından vazgeçilmesi ve enflasyon muhasebesine geçilmesiyle işverene destek verilebilmsiyle de asgari ücretin iyi bir noktaya getirilmesinin mümkün olduğunun altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER