Kararlar güncelleniyor, test yaptırmayanlar kapalı alanlara giremeyecek

Sağlık Bakanı Üstel, 18 – 40 yaş arasında aşıya olan ilginin azaldığını fakat bulaşın yine aynı yaş aralıklarında yükseldiğini ifade etti. Üstel ayrıca, Üst Komite kararlarının bugün güncelleneceğini, kapalı alanlara girişlerde test şartı getirileceğini ve denetimin arttırılacağını kaydetti.

Kararlar güncelleniyor, test yaptırmayanlar kapalı alanlara giremeyecek

Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Kıbrıs Postası TV’de Gökhan Altıner’in sunduğu “Sabah Postası” programına telefonla bağlanarak, artan vaka sayılarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Program sunucusu Altıner’in, artan vakalarla ilgili “kötü durum” yorumuna “Kötü diye bir şey yok, olabilir 100’leri göreceğiz” şeklinde yanıt veren Bakan Üstel, “Bulaş yayılmadan önünü nasıl alabiliriz diye uzun bir süredir çalışmalarımız sürüyor. Hem sağlık çalışanlarımız hem de polisimiz büyük özveriler gösteriyor. Fakat öte yandan da bu virüs, dünyada mutasyona uğramaya devam ediyor” dedi.

Üstel, Delta varyantının, diğer mutasyonlara oranla daha bulaşıcı olduğunu ifade etti.

Göreve geldikleri günden bu yana, halk sağlığını korumak ve ekonomik çarkları çevirmek adına çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Üstel, “Ekonomik çarkları çalıştırmak için de çalışma hayatını insanımıza kazandırıyoruz” dedi.

“BU HASTALIK DÜNYADA DA ÜLKEMİZDE DE GEÇMEDİ”

“Bu hastalık dünyada da ülkemizde de geçmedi” diyen Üstel, “Bu nedenle, bu virüsle, kurallarına uygun bir şekilde yaşamayı öğrenmeliyiz” ifadelerini kullandı.

“ŞANS OYUNLARININ OYNANDIĞI YERLER, BARLAR VE DÜĞÜNLERDE İNSANLARIMIZ HİÇBİR KURALA UYMUYOR”

Bir buçuk ay önce ameliyat olduğunu, mesaiden geri kalmamak için ameliyatını bayrama denk getirdiğini ve bir ay boyunca evde istirahat etmesi gerekirken, 10 gün süreyle istirahat ettiğini ifade eden Üstel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayağım bu şekilde olmasın rağmen, bir ayda 5 kez televizyonlara çıktım, basın açıklamaları yaptım ve halkı uyardım. Bu virüsle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söyledim. Ama maalesef gördük ki şans oyunlarının oynandığı yerler, barlar ve düğünlerde insanlarımız hiçbir kurala uymadan, sanki her şey unutulmuş gibi yaşıyor. Biz uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz.”      

18 -40 YAŞ ARASINDA AŞIYA OLAN İLGİ AZALDI

Gelinen noktada, 18 ile 40 yaş arasındaki vatandaşların bir kısmının aşı olmaktan kaçındığını, aşıya olan ilginin azaldığını aktaran Bakan Üstel, “Aşı olmayan vatandaşlarımıza her gün aşı olmaları yönünde çağrı yapıyorum. Artık randevu almadan, hangi merkeze gidilirse gidilsin, aşı yaptırılabiliyor” dedi.

“AŞILAMADA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA 12 YAŞA İNECEĞİZ”

Aşıya ilginin azaldığını yineleyen Üstel, aşılanan insanlarda semptomların çok daha düşük geçtiğini ifade ederek, “Aşılama oranı düşüyor. Birinci dozda 235 bin rakamını yakaladık. Önümüzdeki hafta 12 yaşa ineceğiz. 12 yaş üstündeki inşalarımızı aşılmaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

“18 – 40 YAŞ ARASINDA CİDDİ BİR BULAŞ VAR”

18 – 40 yaş arasında ciddi bir bulaş olduğunu tekrarlayan Üstel, “Bu ne demek? Eğlence sektöründe, kurallara uymuyoruz. Biz çağrılar yapmaya devam edeceğiz. Medyanın da aynı çağrıları yapmasını istiyoruz. Sektör temsilcileri kurallara uymalı” dedi.

“DAHA FAZLA DENETİM TALEP ETTİK… ALLAH BİZİ BİR DAHA KAPATTIRMASIN”

“Ülkeyi bir kez daha kapatmamak adına bu tedbirleri alıyoruz” diyen Üstel, dün Polis Genel Müdürü ve belediyelerle görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve “daha fazla denetim” talebinde bulunduklarını kaydederek, “Kimsenin gözünün yaşına bakmadan, hem işveren hem çalışan hem de kuralı ihlal edenlere artık cezalar uygulayacağız. Bu hastalığın yayılmasını başka türlü önleyemiyoruz. Ülkeyi kapatmamak için bunu yapmalıyız. Allah bizi bir daha kapattırmasın” dedi.

“PANDEMİ HASTANESİNDE 56 KİŞİ TEDAVİ GÖRÜYOR, ÇOĞU AŞILI”

Pandemi Hastanesi’nde şu an tedavi gören hasta sayısının 56 olduğunu açıklayan Üstel, “Bu hastalarımızın büyük bir kısmı aşılanmış, durumları iyi. Yoğun bakımda ise 101 yaşında bir hastamız var” bilgilerini paylaştı.

“TEST YAPMAYANLAR, KAPALI ALANLARA GİREMEYECEK”

Sağlık Bakanlığı olarak uzun zamandır QR Kod Uygulaması üzerinde çalıştıklarını, son 15 gündür Maliye’nin gerekli bedeli hazırlamasını beklediklerini ifade eden Üstel, bu uygulama sayesinde Avrupa ve Türkiye’deki sistemlere entegre olunacağını ifade etti.

Üstel bu kapsamda, test yaptırmayan kişilerin kapalı alanlara giremeyeceğini vurguladı.

“KARARLAR GÜNCELLENİYOR”

Üst Komite kararlarını bugün güncelleyeceklerini aktaran Üstel, “72 saat önce yapılan PCR ya da 48 saat içerisinde yapılmış antijen testle kapalı alanlara girilmesi şartı getiriyoruz” dedi.

“CEZALARDA, KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAYACAK”

Öte yandan açık alanlar için belirli bir metre kare öngördüklerini, bu kapsamda denetim yapanların ellerini güçlendireceklerini ifade eden Üstel, “Uyarılara rağmen hatalar devam ederse, ceza kesilip işletmeler kapatılacak. Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Halk sağlığı önemli, ancak halk sağlığı kadar ekonomi de önemli” şeklinde konuştu.

Üstel, “Ülkeyi kapatmamak adına her türlü tedbiri alıyoruz ama aynı anlayışı vatandaştan da bekliyoruz” dedi.

“BİZ GERÇEK RAKAMLARI AÇIKLIYORUZ… BU RAKAMLARI DIŞARI SIZDIRANLAR SUÇLUDUR”

Dün sabah saatlerinde basına yansıyan “sabahtan akşama 98 vaka” haberlerinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vaka sayısının “97” olmasına ilişkin eleştirilere yanıt veren Üstel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz gerçek rakamları açıklıyoruz. Dün 12 bin 500 civarında rekor seviyede test yaptık. İçlerinde antijen testler de var, özel sektörün testleri de var. Pozitif çıkanları toplayıp kendi laboratuvarımızda bir kez daha denetliyoruz. Biz her gün saat 19.00’da vakaları açıklıyoruz. Açıklama yaptığımız ana kadar denetlediklerimizi açıklıyoruz. Bizim açıkladığımız rakamlar doğrudur. Kimsenin kimseyi paniğe sürüklemeye hakkı yok. Bunları dışarı sızdıranlar bana göre suçludur. İnsanımızı panikleyecek bir duruma getirmeleri yanlış.”

TABİPLER BİRLİĞİ’NE TEPKİ: “FELAKET TELLALIĞINA GEREK YOK… SEÇİM YAKLAŞTI, BİR YERDEN ADAY OLACAK HERHALDE”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nin “Pozitif vakalar, Sağlık Bakanı'nın talimatıyla evlerine gönderiliyor” şeklindeki açıklamasıyla ilgili konuşan Üstel, “Felaket tellalığına hiç gerek yok. Bu arkadaşlarımız, ülkenin güzel gidişatından rahatsız oldular. Tabipler Birliği, bir buçuk ay önce 3 bin kişinin katıldığı mitingde en önde yürümedi mi? Erken seçim yaklaştı, bir yerden vekil adayı olacak herhalde, şov yapıyorlar” dedi.

Test sonucu pozitif çıkan çift aşılı ve iki çocuklu bir annenin, karantina sürecini evde geçirmesi yönünde bir doktorun talepte bulunduğunu, aynı doktorun, anne ve çocuklara kefil olduğunu söyleyen Üstel, “Biz de tamam dedik. Ama görüyoruz ki (Tabipler Birliği’nin) kendi meslektaşlarına saygıları yok. Hiçbir kontrol yok diyorlar. Felaket tellallığı yapan bu insanlarımız, toplumu ne kadar rahatsız ettiklerinin farkında değiller. İki küçük çocuğu olan bir annenin, karantina otelinde yaşayacağı psikolojik sorunları düşününüz. Ayrıca hekim arkadaş da bu anneye kefil oldu” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER