Kendi kendine test uygulaması başlıyor!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kişilerin isteğe bağlı olarak eczanelerden temin edebilecekleri antijen testi ile kendi kendine test yapabilmesine ilişkin uygulamanın önümüzdeki birkaç gün içerisinde başlaması bekleniyor. 

Kendi kendine test uygulaması başlıyor!

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından Bulaşıcı Hastalıklar Yasası altında, 15 Aralık’ta alınan karar kapsamında, kişilerin isteğe bağlı olarak eczanelerden temin edebilecekleri antijen testi ile “Kendi Kendine Test” yapabilmesine olanak tanınması ilişkin kararın bugün uygulamaya girmesi öngörülüyordu. 

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Düriye Deren Oygar, Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) “Kendi Kendine Test” uygulamasına ilişkin sorularını yanıtında, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nce alınan söz konusu kararın uygulanması için İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin test kitlerinin tedarik edilmesine ilişkin gerekli prosedürleri tamamlaması gerektiğini ve bunun ardından uygulamanın önümüzdeki birkaç gün içerisinde başlayacağını söyledi. 

“‘Kendi kendine test uygulaması resmi Adapass sistemine geçmeyecek ve herhangi bir yerde girişte kullanılmayacak"
Müsteşar Oygar, “İlaç ve Eczacılık Dairesi’nin antijen testlerinin ülkeye getirebilmesi için bazı prosedürler var. Bunların tamamlanması lazım. Bu prosedürlerin çok kısa bir sürede tamamlanarak, ‘Kendi Kendine Test’ uygulamasının birkaç gün içerisinde başlayabileceğini düşünüyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER