Mecliste nisap krizi!

Mecliste nisap krizi!

Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti-Yeniden Doğuş Partisi yeni bir nisap krizi ile karşı karşıya. Nisap için koalisyondaki tüm vekillere ve bağımsız vekillere ihtiyacı olan koalisyon hükümetinin bundan sonraki sürede nisaba takılacağı ifade ediliyor.

Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş’ın bir ay Meclis’ten izin alması ile bir eksiye düşen hükümete nisap için Halkın Partisi’nden istifa eden 3 vekilin de destek vermeyeceği kaydedildi. Durum böyle olunca azınlık hükümeti Meclis’in açılması için nisabı sağlayamaz duruma geliyor. Kriz var Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti-Yeniden Doğuş Partisi azınlık hükümetinde zaten sıkıntılı olan nisap konusu yeni bir krize dönüşüyor.

DP Milletvekili Serdar Denktaş’ın 1 ay izin alması hükümetin meclisi açması için gerekli sayıdan bir eksilmesi anlamına neden geliyor. Bu da hem hükümette hem de Meclis’te krize neden oluyor. 3 bağımsız vekil destek vermiyor Halkın Partisi’nden istifa eden 3 bağımsız vekil Hasan Büyükoğlu, Hasan Topal ve Mesut Genç’in ise bundan sonraki süreçte nisap için destek vermeyeceği gelen haberler arasında. Vekiller atamalardaki kriz nedeniyle nisaba destek vermeyeceği ifade edildi.

Bağımsızların desteği şart Ulusal Birlik Partisi’nin mecliste 18 vekili bulunuyor ancak Hüseyin Özgürgün yurtdışında olduğu için oturumlara ve nisaba katkı sağlayamıyor. Yeniden Doğuş Partisi’nin ise 2 vekili mevcut. Demokrat Parti’nin ise 3 vekili mevcut. Bu güne kadar bağımsız vekilleri desteğiyle meclis oturumunu açan ve yasaları geçiren azınlık hükümeti bundan sonraki süreç çok ciddi bir sıkıntıya girecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER