Özersay: Erken seçim tarihini Ekim ayında mı Genel Kurul'a getireceksiniz?

Ad-Hoc Komitenin onayladığı erken seçim tarihi ile ilgili konuşan HP Genel Başkanı Kudret Özersay, "Genel Kurul'dan geçiremeyeceğinizi gördüğünüz için kararı getirmediniz. Ekim ayında mı getireceksiniz? Hatta kurultayın sonucunu gördükten sonra teyit etme yoluna gideceksiniz diye düşünüyorum" dedi.

Özersay: Erken seçim tarihini Ekim ayında mı Genel Kurul'a getireceksiniz?

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, Meclis Genel Kurulu kürsüsünden bir açıklama yaparak, hükümeti eleştirdi.

Özersay, “Bir garip hükümet… Garip bir hükümet…” ifadelerini kullanarak, yasama yılının son Genel Kurul toplantısında Ekim ayından bugüne kadar geçen süreyi değerlendirdi.

“Ülkede bir değişiklik var… Nedir bu değişiklik? Ülkede sözde bir hükümet var” diyen Özersay, çeşitli hatırlatmaları yapmak istediğini aktardı.

“BU HÜKÜMET İKİNCİ BİR KARA LEKEDİR”

Özersey, “Bu hükümet, milletvekillerinin çeşitli şekillerde istifa etmesiyle, ettirilmesiyle, ayartılmasıyla kurulmuş olan meşruiyeti sorunlu bir hükümettir. Kuruluşu noktasında en başından beri söylediğim bir şey vardı; ÖRP örneğinde olduğu gibi ülke demokrasisine sürülmüş ikinci bir kara lekedir” dedi.

Hükümetin kuruluş itibarıyla yapılan pazarlıkların net olduğunu ifade eden Kudret Özersay, “Demokrasi hükümetin kuruluş şekliyle zarar görmüştür” diye konuştu.

“VAR GİBİ, ASLINDA YOK…”

Sürekli olarak Başbakan Ersan Saner’in hükümetin kurulmasına ilişkin ‘övündüğünü’ savunan Özersay, “Biz de sürekli olarak size şu hatırlatmayı yaptık, yamalı bohça bir hükümet kurarak, hukuku da yok sayarak ülkeyi hükümetsiz bıraktınız. Var gibi, aslında yok... Ülkeyi hükümet kurup, hükümetsiz bıraktınız. Siz elinizi taşın altına koyduğunuzu söyledikçe biz de bunu hatırlatmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Meclis’in her defasında bir nisap sorunu yaşadığını, itibarsızlaştığı bir süreçten geçildiğinin de altını çizen HP Genel Başkanı Özersay, Mecliste nisap sağlanması için bazı vekillerle pazarlık yapıldığı yönünde haberler çıkması nedeniyle meclisin itibarsızlığına işaret etti.

"YETMEDİ... BİTMEDİ..."

Özersay, geçen süre zarfında birçok yasanın, kanun gücünde kararnamelerin, tasarıların ve önerilerin geri çekildiğini de belirterek şöyle devam etti:

“Komitelerle ilgili olarak sayılara imza attınız, 'tamam' dediniz… Ondan sonra komitelerdeki çoğunlukları anayasaya, iç tüzüğe, hukuka aykırı bir biçimde değiştirmeye yeltendiniz. Yetmedi… Bitmedi… Seçimin tarihini belirlemeye yönelik sırf çoğunluğunuz yok diye yeni bir komite kurdunuz. Karar aldıktan sonra 5 gün geçmesine rağmen Meclis Genel Kurulu’na gelebilecekken, seçimin Nisan 2022 yılında yapılacak olan kararı meclise getirmediniz. Belli ki oy çokluğu ile alınan kararı dahi Genel Kuruldan geçiremeyeceğini gördüğünüz için getiremediniz. Ekim ayında mı getireceksiniz? Kurultayın sonucunu gördükten sonra teyit etme yoluna gideceksiniz diye düşünüyorum. İktidarsız durumdasınız ki anayasaya aykırı komite kurup bu Genel Kurul’da geçiremiyorsunuz. Bu bile hükümetin ne kadar iktidarsız ve garip olduğunu gösterir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER