Para yetmedi... Ek kaynağa ihtiyacımız olacak!

Para yetmedi... Ek kaynağa ihtiyacımız olacak!

Maliye Bakanı Oğuz, Ocak ayı içerisinde bir çok mükellefiyetleri olduğunu hatırlatarak, ek kayağa ihtiyaç olacağını belirtti.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz sosyal medya üzerinden ‘’emeklilerin ve sosyal sigorta emeklilerin maaşlarının ödenmeyeceği’’ konusunda yapılan eleştirilere cevap vererek, ‘’şu an 13. maaşları ödeyecek noktadayız, fakat emekliler ve sosyal sigorta emeklilerinin 13. maaşları için bir kaynak sıkıtımız oluştu ve gidermeye çalışıyoruz, bununla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir, bugün içerisinde bu sorunu çözeceğiz’’ Açıklamalarında bulundu.

Maliye Bakanı Dursun Oğuz 2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’nde geciken bazı ödemeler olduğunu ve bu yüzden bazı ödemelerin geciktiğini söyledi. Oğuz Pazartesi gününden itibaren kaynak akışının sağlandığını ve  dün itibarı ile ödemelere başlandığını belirtti. Bu kaynağın Kuzey Kıbrıs bütçesi için çok önemli olduğunu savunan Oğuz, 2021 yılında ek bütçe yapamadıklarını ve bazı sorunlar yaşandığını söyledi. Daha önce yapılan ziyaretler çerçevesinde TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın kendilerine bu konuda da yardımcı olacağını belirten Oğuz, Covid destekleri adı altında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bütçesine ekstra kaynak aktarımının da yapıldığını söyledi.

Bu desteğin tarım ve sağlık alanında önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Oğuz, daha önce 50 milyon TL geçtiğimiz gün de 70 milyon TL bir kaynak aktarımın gerçekleştiğine vurgu yaptı. Bakan Oğuz, hayvancılara verilen destek ile ilgili daha önceden bir açık olduğunu hatırlatarak, Toprak Ürünleri Kurumu’nun da alacağı olduğunu ve gelen kaynağın bir kısmı ile PCR ve antijen kitlerinin alınacağını bir kısmı ile de bu açığa takviye yapılacağını söyledi. Oğuz, Türkiye Cumhuriyeti’nin her alanda desteğinin devam ettiğinin altını çizdi.

Maaş konusu

13 maaşların çok konuşulduğuna dikkat çeken Oğuz, açıklamasına şöyle devam etti; ‘’Sayın Başbakan daha önce de biz de 3 Ocak tarihinde 13. maaşları ödeyeceğimizi söylemiştik, sürpriz olabilirdi ama emekliler ve sosyal sigorta maaşlıların 13. maaş ödemeleri ile ilgili kaynak sıkıntısı var, bunu gidermeye çalışıyoruz. Kamu maliyesi olarak 13 maaşları ödeyecek durumdayız ama sigortalıların ve emeklilerin 13. maaşı ödenmeden hükümet olarak bu parayı ödeme taraftarı değiliz. Hükümet olarak bu kaynak tedarik edildikten sonra bu ödemeler yapılacak.’’

Ankara ziyareti

Oğuz, Ankara ziyaretinin çok hızlı geliştiğini söyleyerek,  Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir modellemeye geçiş olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de bu modele geçilmesi ile ilgili heyetlerin bir araya geldiğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER