Polis: Radar cezaları sürücüye ait değil

Lefkoşa’da Fuar Alanı kaşağında 28 Nisan günü meydana gelen, 44 yaşındaki motosiklet sürücüsü Yusuf Çağraş’ın yaralandığı trafik kazası nedeniyle tutuklanan araç sürücüsü teminata bağlandı.

Polis: Radar cezaları sürücüye ait değil

Lefkoşa’da geçen hafta meydana gelen ve 44 yaşındaki Yusuf Çağraş’ın ağır yaralanmasına sebep olan trafik kazasında, kazaya sebebiyet veren araç sürücüsü zanlı O.T.M.I. bugün teminat talebi ile yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı. Mahkemede konuşan Polis radarlarda Ocak 2021 ayından itibaren yapılan incelemede araca ait 10 adet cezanın sanığa ait olmadığının tespit edildiğini kaydetti. Polis zanlının kaza günü ayrıca St. Hilarion yolunda 123 km hızla geçtiğini, boğaz radarından ise 102 km hızla geçtiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Yargıç Temay Sağer zanlının davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada 1 gün polise ispatı vücutta bulunması, üç kefilin 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 70 bin TL nakit teminat yatırması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Kaza nasıl olmuştu?

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren Lefkoşa Polis Müdürlüğü'ne bağlı Trafik Tahkikat Şubesi'nde görevli Polis Müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk olayla ilgili bulguları aktardı. Özkantürk 28 Nisan 2021 tarihinde saat 12.30 raddelerinde Lefkoşa'da Dr. Fazıl Küçük Caddesi üzerinde Fuar Kavşağında çift şeritli yolda yolun sol şeridi içerisinde Doğu istikametine doğru seyreden Lefkoşa'da sakin zanlı O.T.M.I.’nın yönetimindeki JU 730 plakalı araç ile aşırı sürat ve dikkatsizliği sonucu o esnada önünde trafik yoğunluğu nedeniyle sol şerit içerisinde bekleyen Lefkoşa'da sakin Yusuf Çağraş’ın yönetimindeki PM 847 plakalı motosikletin (125cc) arka kısmına aracının ön kısmı ile çarptığını söyledi.

Polis çarpmadan sonra yolunda devam eden JU 730 plakalı araç yine o esnada cadde üzerinde batı istikametine doğru seyreden ve yol içerisinde bulunan kavşak kutusu boş olduğu bir esnada yolun sağ kısmında bulunan Yakındoğu bulvarına dönüşe geçen Lefkoşa'da sakin Nesibe Karimova’nın yönetimindeki PJ 616 plakalı aracın sol yan kısmına ön kısmı ile çarptığını aktardı.

Çarpmaya bağlı olarak her iki araçta yol içerisinde savrulup durduğunu belirten Polis kaza sonucu yaralanan PM 847 plakalı motosiklet sürücüsü Yusuf Çağraş, PJ 616 plakalı araç sürücüsü Nasibe KARIMOVA ve aynı araçta yolcu olarak bulunan Miyaser KARIMOVA Emir Karimova ile JU 730 plakalı araç sürücüsü Osama Talab Moh'd Ismail Lefkoşa devlet hastanesine kaldırılarak acil serviste kontrolden geçirildikten sonra Nasibe Karimova ve Emir Karimova taburcu edildiğini söyledi.

Polis: Radar cezaları sanığa ait değil

Polis müfettiş Muavini Mustafa Özkantürk JU 730 plakalı araç sürücüsü O.T.M.I.’nın taburcu edilmesinin ardından tutuklu olarak merkez karakolu hücrelerine yerleştirildiğini belirtti. Polis PM 847 plakalı motosiklet sürücüsü Yusuf Çağraş’ın hayati tehlikeyi atlattığını, PJ 616 plakalı araçta yolcu olarak bulunan ve kaburga kırığı teşhisiyle Lefkoşa Devlet Hastanesi servisinde tedavi altına alınan Miyaser Karımova’nın ise taburcu olduğunu mahkemeye aktardı.

Polis mesele ile ilgili olarak başlatılan tahkikat neticesinde PJ 616 plakalı araca 60,000 TL, JU 730 plakalı araca 25 bin TL ve PM 847 plakalı motosiklete ise 10 bin TL tahmini hasar olduğunun saptandığını belirtti. Polis ayrıca zanlının aracı süratli kullandığı güzergâhtan yapıla kamera tespitinde aracı 139 KM hız ile kullandığının tespit edildiğini ayrıca yolda da 35 metre fren izi bulunduğunu da mahkemeye aktardı.  Polis radarlarda Ocak 2021 ayından itibaren yapılan incelemede araca ait 10 adet radar cezasının sanığa ait olmadığının daha tespit edildiğini kaydetti. Polis zanlının kaza günü ayrıca St. Hilarion yolunda 123 km hızla geçtiğini, boğaz radarından ise 102 km hızla geçtiğinin tespit edildiğini mahkemeye aktardı.

Teminata bağlandı

Polis Müfettiş Muavini Özkantürk zanlının dikkatsiz sürüş, seyrüsefersiz, sigortasız, muayenesiz, süratli, tehlikeli, araç sürdüğünün tespit edildiğini söyledi. Polis, üniversite öğrencisi olan zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti. Avukat Hüseyin Koralp, mahkemenin istemiyle zanlının tutuksuz yargılanması için 4 kefil hazır ederek mahkemeye dinletti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının davaları görüşülünceye kadar yurtdışına çıkışını yasaklayarak, haftada 1 gün polise ispatı vücutta bulunması, üç kefilin 250 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 70 bin TL nakit teminat yatırması şartları ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi. 

Kaynak: YENİDÜZEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER