Sonuçsuz zirve için 1 milyon TL

Sonuçsuz Cenevre Zirvesi için KKTC hükümeti 1 milyon TL’nin üzerinde harcama yaptı!

Sonuçsuz zirve için 1 milyon TL

Pandemi nedeniyle bir çok işyerleri kapandı, bir çok vatandaş işsiz kaldı. Bir çok vatandaş para kazanamadığı için çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşarken bunlara kaynak bulamayan KKTC hükümeti, Cenevre’deki Kıbrıs Zirvesi için 1 Milyon TL’nin üzerinde bir rakam bulup ödeyebildi.

Pandemi döneminde en çok tartışılan konu haline gelen kaynak sıkıntısı ve var olan kaynağın eşit ve adil dağıtımına yönelik hükümete yapılan eleştirilere bir yenisi daha eklendi.

Pandemi koşulları devam ederken İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan ve sonuçsuz kalan 5+Birleşmiş Milletler gayrı resmi Kıbrıs Zirvesi için devlet 1 milyon TL’nin üzerinde bir harcama yaptı.

Bir çok vatandaş böylesi bir dönemde bu tip bir rakamın çok daha elzem noktalara harcanması gerektiğine yönelik inanç belirtirken, KKTC Hazinesi’nden uçak biletleri hariç “Konaklama, araç kiralama, iaşe ve beklenmedik giderleri” için 97 bin 965 Euro ödeme gerçekleştirildi.

Lüks otelde konaklama

Basın mensupları da dahil olmak üzere 35 kişilik kalabalık bir heyetle İsviçre’ye giden KKTC heyeti President Wilson isimli lüks otelde konakladı.

Maliye Bakanlığı’na bağlı Hazine Dairesi’nden yapılan ödemeler şu şekilde:  

Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’nden Cumhurbaşkanlığı ekibi için Yurt Dışı Geçici Görev Yollukları kaleminden “Konaklama, araç kiralama, iaşe ve beklenmedik giderleri” için kullanılması üzerine 50 BİN  EURO 
Ayrıca Cumhurbaşkanı Müsteşarı’na avans ödeme 5 BİN EURO
Başbakanlık Bütçesi’nden  Başbakan ve heyeti için ayni amaçla 18 BİN  650 EURO 
Dışişleri Bakanlığı heyeti için de 22 BİN 500 EURO
Uçak biletleri hariç TOPLAM: 97 BİN 965 EURO  x  1 Euro karşılığı 10 TL)
979 Bin 650 TL + Uçak biletleri
Her bir uçak bileti için aktarmalı tarife ile yaklaşık 4 bin TL ödeme yapıldı
Bu rakam da eklendiği zaman rakam 1 milyon TL’yi de aşıyor

Her siyasi partiden bir davetli

Bu arada Cumhurbaşkanlığı her siyasi partiden bir kişinin masraflarını karşıladı.

Ayrıca Devletin haber ajansı ve televizyonu dışındaki gazeteciler de kendi masraflarını kendileri karşıladı. Maliye sadece TAK’tan bir gazeteci ve BRTK’dan bir kameraman ve muhabirin masraflarını üstlendi.

Kaynak: SES KIBRIS

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER