Tatar gerçekleri konuştu Anastasiadis, utancından başını yere soktu

Tatar gerçekleri konuştu Anastasiadis, utancından başını yere soktu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile New York’ta üçlü görüşmede bir araya geldi.

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Genel Sekreter’in yeni yollar bulabileceğine inanıyoruz. Bizim hakkımız, egemen eşitlik ve tanınmak ve bu şekilde önümüze bakabiliriz. Şu an yapmamız gereken Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak ve ileriye dönük yolları görüşmek için her fırsatı kullanacağız.

   Egemen eşitliğimiz ve uluslararası eşit statümüz kabul görürse resmi görüşmelere başlarız” dedi.

   Tatar, 60 yıldır yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı için aynı anlayışla bu görüşmelerin sürdürülemeyeceğini belirten Tatar, “Biz egemen eşitliğe dayalı yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliğiyle bir anlaşmanın olabilmesi için yine bunu hem karşı tarafa hem Genel Sekretere bugün anlattık.” dedi.

   Kıbrıs ‘ta iki ayrı halk ve iki ayrı devlet olduğunu ve bu durum kabul edilmezse bu statükonun süreceğini belirten Tatar, Genel Sekreter’in duruşu ve objektif tutumunu ise memnuniyetle karşıladığını söyledi.

   Kıbrıs Türklerinin büyük bir haksızlıkla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Tatar, “Genel Sekreter de konuşmalarının içinde bunu teyit ediyor, kuzeyde bir devlet vardır. Bu devletin tam teşekküllü kurum ve kuruluşları var. Dolayısıyla bizim bu saatten sonra kendi devletimizden geri adım atmamız söz konusu bile değil.” dedi.

  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hanza kervanklı
Hanza kervanklı - 10 ay Önce

Tebrikler. Eninde sonunda dünya kktc nin varlığını öyle yada böyle kabul edecek.

SIRADAKİ HABER