Tatar: Kimse bize dayatma yapamaz

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, BM Üst Düzey Yetkilisi Jane Holl Lute ile görüşmesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Tatar: Kimse bize dayatma yapamaz

Cumhurbaşkanı Tatar, görüşmenin ardından basına açıklama yapıyor.Cumhurbaşkanı Tatar, açıklamasında “Önemli bir toplantı arifesindeyiz. Cenevre toplantısında nasıl bir format izleneceğini görüştük. Lute’la yan yana yaşayan 2 eşit devletin egemenlik temelinde iş birliğini savunan yeni siyasetimizi paylaştık. Kimse bize dayatma yapamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, önemli bir toplantı arifesinde olduklarına dikkat çekerek, 5+BM gayri resmi toplantısına dair program ve detayların konuşulduğunu söyledi.

Tatar, Lute ile yan yana yaşayan 2 eşit devletin egemenlik temelinde iş birliğini savunan yeni siyaseti  paylaştıklarına dikkat çekerek, “Kimse bize dayatma yapamaz" dedi.

Tatar, görüşmede Kıbrıs Türk tarafının adil, gerçekçi ve sürdürebilir bir uzlaşı için iki devletin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsü temelinde iş birliğine dayalı vizyonunu ortaya koyduğunu dile getirdi.

2017 yılından beridir Kıbrıs Sorunu ile ilgilenen Lute’un konulara hakim olduğuna dikkat çeken Tatar, “Lute iyi bir hukukçu ve diplomattır buralara çok geldi. Bize empoze ettiği bir şey yoktur” dedi.

Tatar şu ifadeleri kullandı:

Kıbrıs Türk tarafı olarak adil kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşma için toplantılara katılacağımızı söyledik. Daha önce federal temelde toplantılara katıldık ancak sonuç alınamadı bu defa farklı bir temelde toplantılara katılacağız. Yeni fikirler ve anlayışlarla ortak bir zemin arayışı olacağını kendisi de teyit etti.

Anlaşma olacaksa egemen eşitliğe dayalı iki eşit egemen devletin işbirliğini konuştuk

Kıbrıs Cumhuriyetinin kurucu ortağı Kıbrıs türküdür. Egemenlik hakkımızı saklıdır.

Egemenliğine bağımsızlığına hürriyetine ve kendi kendini yönetmeye sahip çıkmaya devam edecek.

Anan planı konuşuldu ve kendi kaderimizi tayin etme hakkı verildi.

Crans montanada masaya bertaraf eden Kıbrıs Rum tarafı olduğunu söylüyor.

Taraflar fikirlerini özgür bir şekilde sunmalı bunlar üzerinde nasıl bir zemin bulunacak onun üzerinde çalışılacak.

Anlaşma sağlam olmalı. Anlaşma temelinde devlet ve egemenlik olmalı ve anavatan Türkiye’nin müdahale hakkı olmalıdır. Ekibimizle birlikte en iyi şekilde iyi niyetiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Herkesin içi rahat olsun. Biz de anlaşma istiyoruz ancak anlaşma kalıcı olmalıdır. Kısa süre için refaha ulaşacak daha sonra sorun yaşanılacak bir anlaşma olmamalıdır.

Müzakerelere, iki eşit egemen devlet zemininde başlamak istiyoruz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER