"Yüksek Mahkeme’nin hedef gösterilmesi kırılma noktasıdır"

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konseyi üyesi avukatlar, mahkemeler önünde cübbeleriyle eylem düzenledi

"Yüksek Mahkeme’nin hedef gösterilmesi kırılma noktasıdır"

Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurlarıyla ilgili verdiği kararın ardından Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri tarafından, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkelerinin ihlal edilmesi protesto etti.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konseyi üyesi avukatlar, mahkemeler önünde cübbeleriyle eylem düzenledi.

“Yargı bağımsızlığına sahip çıkıyoruz” eyleminde basın açıklaması Barolar Birliği Başkanı, Avukat Hasan Esendağlı tarafından yapıldı.

Esendağlı, Anayasa Mahkemesi kararının ardından başta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TC yetkililerinin kararın içeriğini bilmeden ya da kasten çarpıtarak açıklama yaptığı söyledi. “Kışkırtıcı demeçler toplum içinde linç ve hıncı körüklemeye yöneliktir” diyen Esendağlı, hukukun üstünlüğünü, hakikate dayalı adaleti sağlamak için toplumun her kesiminin tepki göstermesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

n2-040.jpg

Esendağlı, yargı bağımsızlığının elzem olduğuna işaret ederek, “hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı arasında oldukça sıkı bir bağ vardır” dedi.

Yargılama süreçlerinin bağımsız şekilde yürütülmemesi halinde varılacak kararların siyasi iktidarın ideolojisine kalacağına vurgu yapan Esendağlı,  “Yargının görevi hukuki eşitliğin sağlanmasıdır” şeklinde konuştu.

Esendağlı, mahkemelerin hiçbir kişi ya da siyasi otorite etkisi altında kalmadan karar vermesi gerektiğini dile getirerek,   “Başka bir memleketteki iktidarın Mahkeme kararının ardından Yüksek Mahkeme’yi hedef göstermesi kırılma noktasıdır. Daha da önemli olan Anayasa’ya göre yürütme görevini gören kişilerin yargının bağımsızlığına yönelik açıklama yapmamasıdır. Bu kabul edilebilir değildir” diye konuştu.

ym.jpg

Açıklama sırasında Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Şefik ve üyeleri de mahkeme binasının terasına çıkarak, eylemdeki avukatlara alkışlarla destek verdi.

Kaynak:YENİDÜZEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER