Avukatlar itiraz etti: "Polis Genel Müdürü olaya taraf oluyor"

Aralarında iş insanı Tekin Arhun ve polis subayı Ali Savaş Altan'ın da bulunduğu 4 kişi hakkındaki soruşturma devam ediyor.

Avukatlar itiraz etti: "Polis Genel Müdürü olaya taraf oluyor"

Aralarında iş insanı Tekin Arhun ve polis subayı Ali Savaş Altan'ın da bulunduğu 4 kişi hakkındaki soruşturma devam ediyor. Aleyhlerinde birer gün tutukluluk emri alınan zanlılar İsmail Karabocek, Tekin Arhun, Ali Savaş Altan ve Nurettin Arapsoy öğlen saatlerinde yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesine çıkarıldı.  Müfettiş Muavini Ömür Dalkiran mahkemede verdiği ifadede zanlılar aleyhinde yürütülen soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Tanık CD sunmak istemişti....
Müfettiş Muavini Ömür Dalkiran, 20 Mayıs tarihinde zanlı Ali Savaş Altan aleyhinde 'Rüşvet' alma iddiası ile ilgili mahkemeye taniklik yapmaya gelen Şener Levent'in konu davada müşteki konumunda olan Erkut Hafiz ile ilgili konuşmaların bulunduğu CD'yi emare olarak sunmak istediğini kaydetti. 
Dalkiran sunulmak istenen emarenin mahkeme tarafından kabul edilmediğini hatırlattı.

CD ile ilgili Başsavcılık soruşturma istedi....
Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini Ömür Dalkiran, 24 Mayıs tarihinde mahkemeye sunulmak istenen CD ile ilgili Başsavcılığın soruşturma talep etmesi üzerine soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Arhun ve Hafiz'in GSM dökümleri geldi....
Dalkiran, zanli Tekin Arhun ve müşteki Erkut Hafiz arasında geçen cep telefonu dokumlerinin dün itibari ile ellerine ulaştığını kaydetti. Dökümlerin kapsamlı bir şekilde incelenecegini kaydeden Dalkiran, ilk tespitlerde suçun işlendiği tarih olan 12 Aralık 2020 tarihli dokumde saat 16.30 raddelerinde müşteki Erkut Hafizin ifadesinde belirttiği gibi zanlı Arhun ile 10 dakika 43 saniye görüşme tespit ettiklerini kaydetti. CD'ye çekilen ve mahkemeye emare olarak sunulmak istenen ses kaydının ise 1 dakika 54 saniye oldugunu ifade eden Dalkiran, olayda ses kaydının çekildiği cep telefonunun arandığını belirtti. 

PGM'den gelecek raporlar soruşturmanın seyri için önemli....

Soruşturmayı yürüten Müfettiş Muavini Ömür Dalkiran, PGM'den gelecek olan raporların tahkikat için önem arz ettiğini kaydetti. Zanlıların ses kaydının kendileri tarafından yapılmadığını öne sürdüğünü ifade eden Dalkiran, soruşturmanın selameti için 7 gün daha tutukluluk talep etti. 

Avukatlar süreye itiraz etti...

Yargıç Temay Sağer huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında zanlıların avukatları süreye itiraz etti, duruşma yapti. 
Zanlı İsmail Karabocek'in avukatı Hasan Yücelen, eksik tahkikat yapıldığını iddia ederek, tutuklulugun 'şov' amaçlı istendiğini kaydetti. 
Zanlı Tekin Arhun'un avukatı Serhan Çınar ise tahkikatin önemi kadar kişilerin hak ve özgürlüklerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini savundu. 
Zanlı Ali Savaş Altan'in avukatı Muhabbet Mevsimler, polisin henüz suçu tespit edilmeyen zanlılara suç örgütüymus gibi bir tavır sergilediğini kaydetti. Mevsimler, sorusturma memuruna  görüşülen dava ile ilgili Polis Genel Müdürü ile ne kadar muhatap olduğu sorusunu yöneltti. Dalkiran, talimatı üstlerinden ve savcılıktan alarak soruşturmayı başlattığını kaydetti. Mevsimler, 7 gün tutukluluk talebinin yukarıdan geldiğini öne sürdü. 
Zanlı Nurettin Arapsoy'un avukatı Şahap Tokatli, müvekkilinin bilgisayar muhendisi olduğuna dikkati çekerek herkesin evinde CD ve bilgisayar olduğunu söyledi. Tutukluluk süresinin makul bir süre olmadığına da dikkati çeken Tokatlı, müvekkilinin soruşturma aşamasında polise her türlü yardımcı olduğunu kaydetti. 
Yapılan beyanların ardından, Yargıç Temay Sağer, tutukluluk talebinin kararı için oturuma ara verdi.

Kaynak: YENİDÜZEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER