KKTC bankasının hissedarı 3 kardeş kaçtı; kardeş yurtdışından hisseleri devralmaya geldi?

Suç işledikleri ve ülkeden kaçtıkları iddia olunan yerel bir bankanın ortağı 3 kardeşin ve babala yurtdışından bu hafta ülkeye geldiği ileri sürülen 2 kardeşe mi devredilecek?

KKTC bankasının hissedarı 3 kardeş kaçtı; kardeş yurtdışından hisseleri devralmaya geldi?

Mikro-Makro geçen sene nisan ayında yaptığı özel bir araştırmada (https://mikro-makro.net/kkt denetimleri), yerel bir bankanın KKTC Merkez Bankası Tebliği’ne aykırı davrandığını, yüksek faiz devam etmek için kredi sağladığı bazı kişi ve şirketleri donuk statüsüne gecikmeli olarak atarak, b geç intikal ettirdiğini ileri sürmüş ve ülkemizdeki bazı bankaların KKTC Merkez Bankası tarafında denetlenip denetlenmediği sorusunu sormuştu.

Bu bankanın ortakları 2020 itibarıyla banka sahibinden ve 5 çocuğundan oluşuyor. Hissedar 3 ka yaşarken, 2 diğer hissedar kardeş ise yurtdışında hayatını sürdürüyor. Banka sahibi ve Kıbrıs’taki 3 çocuğunun geçen hafta bir başka davadan ceza alabilecekleri ihtimal avukatı ile değerlendirdikleri ve yurtdışına kaçmanın en doğru yol olduğunda hemfikir oldukları i Banka sahibinin ve eşinin oldukça yaşlı olması, banka sahibinin yaşlılığa bağlı rahatsızlıkları nede işlemlerden bilgi sahibi olmadığını ileri sürebileceği ve davalar nedeniyle karı-kocanın ülkeyi terk olmadığı sonucuna varılıyor.

Hakkında başka davalar da açılmış olan bankanın yakın tarihte yaptığı yeni bir usulsüzlük KKTC tarafından fark ediliyor. Son derece küçük bir meblağın temini için yapıldığı öne sürülen yeni usu bankanın büyük hisselerine sahip kardeşler ve banka sahibi baba tarafından teknik personele yıkı hatta Polis Savcılık’tan bu konuda görüş istiyor. Ancak Polis ve Savcılık arasındaki yazışmalar dev bankanın avukatı süreci riskli görerek adada yaşayan bankaya ortak çocuklardan 3’üne ülke dışın ediyor.

Avukat ülkeden kaçan 3 kardeşin ve babanın hisselerinin yurtdışında yaşayan ve apar topar ada sürülen 2 kardeşe devredilmesini mi önerdi? İddialara göre, avukat geçen hafta ülke dışına kaçan bankanın ortakları konumundaki 3 kardeşin hisselerinin İngiltere’den Kıbrıs’a dönecek diğer 2 hissedar kardeş üzerine devredilmesini öneriyo tarafından kabul görüyor. Bu durumda, suç işledikleri iddia olunan ve ülkeden kaçan 3 kardeşin ve babanın hisselerinin yur ülkeye geldiği ileri sürülen 2 kardeşe devredilecek. KKTC Merkez Bankası böyle bir hisse devrini kabul edecek mi? Muvazaalı (Danışıklı-hile ile) hisse devrini KKTC Merkez Bankası’nın kabul etmesi durumunda, K Yasası’na ve KKTC Merkez Bankası’nın Tebliğleri’ne aykırı hareket ederek suç işledikleri öne sürü hissedarları ve avukatları tereyağından kıl çeker gibi bankanın yönetimini elinde tutmuş olacak. Banka müşterilerinin bir kısmı şu ana kadar bankanın usulsüzlükleri nedeniyle ciddi mağduriyetl mağdurlar yaratılmaması için KKTC Merkez Bankası’nın bu şekilde bir hisse devrine sıcak yaklaşm ediliyor.

KAYNAK: MİKRO-MAKRO ÖZEL HABER

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2021, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER