Tümkan: “Tam bir tamah ve tutanın elinde kalan projeler”

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) uzun yıllar görev yapan, KKTC kamuoyunun iyi bildiği ünlü isim emekli Kurmay Albay Mustafa Kemal Tümkan, ayrıntılarını Kıbrıs Postası’nın kamuoyuna duyurduğu ve hükümetin kira iznini, mahkemenin ise ara emri ile inşaatını durdurduğu Girne’deki arazi ve konut projesi hakkında “bu ilk değil…” dedi ve bir dizi çarpıcı eleştiride bulundu.

Tümkan: “Tam bir tamah ve tutanın elinde kalan projeler”

2009 yılında Kurmay Albay rütbesiyle emekliye ayrılan, 1988 yılından itibaren Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda (GKK) uzun yıllar görev yapan, KKTC kamuoyunun iyi bildiği ünlü isim Mustafa Kemal Tümkan, ayrıntılarını Kıbrıs Postası’nın kamuoyuna duyurduğu ve hükümetin kira iznini, mahkemenin ise ara emri ile inşaatını durdurduğu Girne’deki arazi ve konut projesi hakkında “bu ilk değil…” dedi ve bir dizi eleştiride bulundu.

Kıbrıs Postası’nın geçtiğimiz hafta “GKK adını kullanarak kimler rant elde etti?” başlıklı haberine yorum yazan emekli Kurmay Albay Tümkan bu ve buna benzer projelere geçmişte de karşı olduğunu, hatta yazılı gerekçelerle karşı olduğunu bildirdiğini ancak yanıt alamadığını ifade etti.

“Tam bir tamah ve tutanın alinde kalır projeleri… İki konut alanlar bile var” diye yazan Tümkan şöyle dedi;

“Bu ilk değil, 90’lı yıllarda da bu yöntemle Lefkoşa Göçmenköy’de Ve Girne’de apartman ve müstakil konutlar yapıldı. Karşıyım buna da karşıyım. 2 konut alanlar bile var. Müstakil konutlar 300 metre Kare. Tam bir tamah ve tutanın alinde kalır projeleri. Emekli bir subay olarak gerekçeleri ile yazılı karşı duruş bildirmeme rağmen cevap dahi alamadım. Kınıyorum.”

İlk kez 2017’de UBP-DP hükümeti döneminde “askerin motivasyonunu yükseltmek” olarak gerekçelendirilen bir kararla ‘resmi gazetede yayımlanma-mak kaydı ile’ GKK tahsisinden hazine arazisine dönüştürülen; 2018’de 4’lü hükümet döneminde ise özel bir şirkete kiralanması için Devlet Emlak Malzeme Dairesine yetki verilerek GKK'dan subay ve astsubayların oluşturduğu Güven Yapı LTD.’ye kiralanıp 105 dubleks konutlu, restoranlı, havuzlu bir site yapılması planlanıyor…

MUSTAFA KEMAL TÜMKAN KİMDİR?

19 Mayıs 1966'da Baf'ın Esentepe köyünde doğdu. 1974 sorası baba mesleği polis olduğundan Gazimağusa'da yaşamını sürdürdü. 1984 yılında Namık Kemal Lisesi'nden mezun olduktan sonra KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı adına öğrenimini TSK Kara Harp Okulu'nda sürdürdü.

1988 yılından itibaren 2009 yılına kadar değişik rütbe ve sorumluluklarda görev aldı.

Bu süreçte, ''akademik eğitimi sırasında planlama, süratli ve doğru karar verme, uluslararası hukuk, genel hukuk, ekonomi, istatistik, yönetim, strateji, uluslararası ilişkiler'' konularında eğitim, öğretim aldı.

2009 yılında Kurmay Albay rütbesiyle emekliye ayrıldı. Girne'ye bağlı Dikmen'de ikamet eden Tümkan evli ve bir kız çocuk babası.

Kaynak: KIBRIS POSTASI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Yandangeçer
Ahmet Yandangeçer - 10 ay Önce

"Hiçbir zümreye ve hiçbir sınıfa ayrıcalık yapılamaz,imtiyaz tanımamaz.Herkes yaparsa görevini yapar fazlasıyla da maaşını alır,birçok haktan yararlanır.

SIRADAKİ HABER